» Články o špercích
Seznam článků zveřejněných na blogu

 

02/2016 Srdeční záležitosti
01/2016 Seznamte se s růženínem, barvou roku 2016 Granát, jak jej (možná)neznáte
12/2015 Láska, která nerezaví

 

Pro další novinky, střípky, zajímavosti, zprávy a soutěže nás sledujte na Facebooku jako Rukodělné šperky KO.

 

Srdeční záležitosti

5.2.2016

Ať už slavíte anglosaský svátek svatého Valentýna, nebo hledáte rozkvetlou třešeň na prvního máje, šperky se symbolem srdce jsou populární po celý rok.

Kde se vlastně tento hojně užívaný a oblíbený symbol vzal?

V kábulském Národním muzeu v Afghánistánu mají ve své sbírce číši z keramiky, jejíž původ se datuje do první poloviny třetího tisíciletí př. n. l., tzn. do období rané a střední doby bronzové. Tato číše je dekorována stylizovanými listy fíkovníku se širokými řapíky. Motiv s listy fíkovníku a později též s listy břečťanu byl objeven i na keramice v sousedních zemích. A jsou to právě listy fíkovníku (a břečťanu), jenž jsou považovány za předchůdce moderního symbolu srdce. V té době ale ještě neměly se srdcem nic společného.

To se změnilo v období starověkého Řecka a Říma, během něhož se tyto rostlinné motivy začaly objevovat především na malovaných vázách. Zde reprezentovaly jak lásku fyzickou, tak především lásku věčnou.

řetízek z chirurgické oceli
náušnice z chirurgické oceli

Konečná proměna zeleného srdcového listu na nám známý červený symbol srdce proběhla ve středověkém písemnictví, a to zejména ve středoevropské literatuře oslavující dvorskou lásku. Ve 12. a 13. století se listy břečťanu začaly objevovat na malbách milostných výjevů v barvě krve, která odjakživa představovala štěstí, zdraví a lásku.

Zároveň se tento symbol objevuje i v kresbách klášterních ilustrátorů, kteří začali malovat stromy života se srdcovými listy. V náboženském umění se srdce postupně stalo symbolem milosrdenctví a náboženské oddanosti.

Na konci 15. století si červené srdce našlo cestu i do balíčku herních karet, kde nahradilo pohár, dosavadní symbol na italských tarokových kartách.

Umění, karetní hry, ale především náboženská víra se zasloužily o rozšíření symbolu červeného srdce do celého světa. Dnes je tento symbol, kromě kříže, pravděpodobně nejpopulárnějším negeometrickým symbolem.

Zdroj:
http://www.heartsymbol.com/english/index.html

A jaké kameny jsou vhodné pro srdeční záležitosti? Dobrou volbou je třeba růženín nebo granát.

 

Po kliknutí na obrázek se dostanete na detail zboží.

náušnice srdíčka z chirurgické oceli náušnice z chirurgické oceli náhrdelník z chirurgické oceli
náramek z nerezové oceli Jasmína náušnice s kameny náhrdelník z chirurgické oceli Marieta
náramek s kameny Aktuální nabídku šperků naleznete v eshopu. náramek z chirurgické oceli

Chcete být informováni o nových špercích?

Není problém. Stačí vyplnit Vaše jméno a emailovou adresu do našeho kontaktního formuláře a odeslat. Svůj zájem můžete kdykoliv odvolat.

Nebo nás sledujte na Facebooku jako Rukodělné šperky KO.

 

 

 

Granát, jak jej (možná) neznáte

24.01.2016

Taky jste si mysleli, že granát existuje pouze v červené barvě? Já tedy ano. Ve skutečnosti se granát vyskytuje téměř ve všech barvách barevného spektra, i když modrý granát je nesmírně vzácný. Dokonce se lze setkat i s granátem, jenž mění svou barvu v závislosti na světelném zdroji.

Většina lidí má granát spojený s tmavě červenou barvou, jíž vděčí i za své jméno, z latinského granatus - tmavě červený. Podle jedné teorie bylo toto přídavné jméno odvozeno z latinského názvu pro semínka granátového jablka, jež granát připomíná.

Mezi odrůdy granátu nejčastěji používané ve šperkařství se řadí: almandin (tmavě červený až hnědočervený), pyrop (temně červený až černý), rhodolit (purpurově červená směs almandinu a pyropu), poměrně vzácný spessartin (oranžový až hnědavě červený), hessonit (medově žlutá odrůda grosuláru) a vzácný tsavorit (smaragdově zelená odrůda grosuláru).

Není bez zajímavosti, že vědcům se doposud nepodařilo najít způsob, jak případně vylepšit barvu granátu. Proto jsou všechny barvy granátu čistě přírodní.

šperky s granátem
granátové náušnice

Granát je minerál s velmi dlouhou historií. Užívali ho již egyptští faraoni, starověcí Římané a na našem území byl objeven v hrobech z doby bronzové.

Tento minerál má prý schopnost osvítit i ty nejtemnější místnosti. Podle jedné z legend našla jedna vdova na své zahradě zraněnou straku, vzala si ji domů a celé měsíce se o ni starala. Když potom již uzdraveného ptáka vypustila zpět do přírody, bylo jí po strace smutno. O několik týdnů později, když vdova v noci ležela ve své posteli, vlétla straka do jejího pokoje a položila na její noční stolek velký granát. Ten údajně naplnit celý její pokoj světlem.

Granát je znám jako kámen lásky a vášně, který údajně harmonizuje všechny stránky v oblasti sexuality. Ve vztazích posiluje věrnost, lásku, upřímnost a soucit. Svému majiteli prý pomáhá vidět druhé v pravém světle.

Říká se, že granát napománá k úspěchu v podnikání. Stačí umístit tři nebo více kousků granátu, nejlépe spessartinu, na pracovní stůl.

Granátu se také říká cestovatelský kámen, protože prý chrání svého majitele na cestách. Granát pod polštářem má zase zamezit nočním můrám.

Granát je kamenem narození pro měsíc leden, kamenem zvěrokruhu pro znamení Vodnáře a kamenem pro druhé a osmnácté výročí.

Zdroj:

http://www.edelsteine.at/dictionary/granat/
http://www.gemcollector.com/en-us/learning-library/gemstone/garnet%20gemstone/
http://originstones.com/project/garnet/
http://www.gemselect.com/gem-info/garnet/garnet-info.php
https://en.wikipedia.org/wiki/Garnet

 

Po kliknutí na obrázek se dostanete na detail zboží. Aktuální nabídku šperků naleznete v eshopu.

náušnice s kameny náramek z chirurgické oceli náušnice s kameny
náramek z chirurgické oceli řetízek z chirurgické oceli náušnice z chirurgické oceli

Chcete být informováni o nových špercích?

Není problém. Stačí vyplnit Vaše jméno a emailovou adresu do našeho kontaktního formuláře a odeslat. Svůj zájem můžete kdykoliv odvolat.

Nebo nás sledujte na Facebooku jako Rukodělné šperky KO.

 

 

 

Seznamte se s růženínem, barvou roku 2016

07.01.2016

A je to tu zase! Po třech letech opět usedl na pomyslný trůn určený pro Pantone barvu roku drahý kámen.

Za posledních 6 let je to již potřetí. Pantone institut barev, jenž mimo jiné vydává zprávy a předpovědi týkající se barevných módních trendů, vyhlásil v roce 2010 jako barvu roku tyrkys, o tři roky později smaragd a letošní barvou roku se stal růženín.

Růženín je doslova a do písmene růžový křemen, jenž za svou barvu vděčí přítomnosti titanu, železa nebo manganu. Vyskytuje se v odstínech od světle růžové po růžově červenou a může být průhledný  či průsvitný s jemným zákalem. Tento kámen se nedoporučuje dlouhodobě vystavovat vysokým teplotám, protože může ztratit svoji barvu.

Růženín je znám jako kámen lásky a je opředen mnoha legendami a mýty.

růženín a akvamarín - eshop se šperky

Jedna řecká legenda praví, že růženínu daly vzniknout kapky krve starořecké bohyně lásky a krásy Afrodity a jejího milence Adonise. Adonis byl tehdy pronásledován dalším Afroditiním milencem, žárlivým bohem války Áreem, a Afrodita se poranila o trn plané růže, když svému pronásledovanému milenci spěchala na pomoc. Jejich krev se smíchala a potřísnila křišťál zbarvujíc ho do růžova.

Podle další řecké legendy růženín lidem přinesl řecký bůh lásky Erós, shodou okolností syn výše zmiňované Afrodity a Área, v domnění, že jeho krásná růžová barva ve smrtelnících probudí lásku a touhu.

barva roku 2016 - růženín


Staroegyptská bohyně Eset si údajně pomocí růženínu udržovala své božské mládí a krásu.

Růženín je považován za kámen prospěšný pro všechny srdeční záležitosti. Má prý schopnost přilákat a udržet si lásku, pomáhá nám najít naše pravé já a lásku k sobě samému, navozuje harmonii v mezilidských vztazích a léčí zraněné srdce.

Abych ale uvedla věci na pravou míru, růženín není jedinou Pantone barvou roku 2016. Letos vůbec poprvé Pantone institut barev zvolil barvy roku dvě: růženín a blankytně modrou s názvem Serenity (v překladu: klid, pokoj, vyrovnanost).


Zdroje:
https://originstones.com/project/rose-quartz/
https://www.pantone.com/color-of-the-year-2016

Chtěla jsem vyzkoušet spojení těchto barev ve špercích, ale zrovna jsem neměla po ruce žádný blankytně modrý šperkový kámen. Můj zrak nicméně spočinul na doslova zářící šňůrce broušených rondelek akvamarínu. Proč tedy nevyzkoušet akvamarín společně s růženínem? Akvamarín je nejen krásný světle tyrkysově modrý minerál a kámen narození pro měsíc březen, ale světlá tyrkysová modř je navíc v první desítce Pantone módních barev pro jaro 2016.

O několik šperků později... a myslím, že toto spojení funguje. Šperky na mě působí jemně, něžně a uklidňujícím dojmem. Co jim říkáte vy?

Po kliknutí na obrázek se dostanete na detail zboží.

náhrdelník z nerezové oceli Juta růžové náušnice slzy náramek, růženín, akvamarín
růžové visací náušnice Aktuální nabídku šperků naleznete v eshopu. růžový náhrdelník

Chcete být informováni o nových špercích?

Není problém. Stačí vyplnit Vaše jméno a emailovou adresu do našeho kontaktního formuláře a odeslat. Svůj zájem můžete kdykoliv odvolat.

 

 

 

Láska, která nerezaví

26.12.2015

Miluju nerezovou ocel, a to nejen pro její chladivou eleganci, ale taky protože si svoji krásu uchovává po dlouhou dobu. Mým cílem je, aby mé šperky svým majitelkám dělaly radost co možná nejdéle, když už do nich investuji svůj čas a energii a zákaznice na oplátku investují své peníze.

Nerezová ocel se vyznačuje vysokou odolností vůči korozi a mechanickému poškození, pevností a barevnou a tvarovou stálostí.

Pracuji pouze s nerezovou ocelí dvou tříd: 304 a 316/316L. Jediný rozdíl mezi těmito třídami je ve složení. Zjednodušeně řečeno - 316 a 316L obsahují 2% molybdenu, zatímco třída 304 molybden neobsahuje. Nerezová ocel třídy 316 a 316L navíc oproti třídě 304 obsahuje o 2% méně chromu a o 2% víc niklu. Rozdílné složení činí nerezovou ocel 316 a její nízkouhlíkovou verzi 316L odolnější vůči chloridům (např. slané vodě), než je třída 304.

 

nerezová ocel na výrobu šperků
šperkové komponenty z chirurgické oceli

Přestože se nejedná o oficiálně uznávaný termín, je u nás nerezová ocel třídy 316L často označována jako chirurgická ocel, a to kvůli svému využití jako materiálu pro tělní implantáty a chirurgické nástroje. Zároveň je považována za hypoalergenní pro většinu uživatelů; její snášenlivost je ale dobré nejprve vyzkoušet.

Pod stromeček jsem si nadělila nové kovové komponenty z nerezové oceli. Přiznám se, že jsem s rozbalením dárku nečekala na Ježíška, ale kdo by odolal? A když jsem se pak kochala pohledem na obsah balíčku, začaly mě svrbět prsty a musela jsem své nové kousky vyzkoušet.

A jak dopadl výsledek mého snažení? To posuďte sami.

 

 

Po kliknutí na obrázek se dostanete na detail zboží.

náušnice z nerezové oceli Ester náramek z nerezové oceli Vivien řatízek z nerezové oceli Chantal
náramek z nerezové oceli Donika perlové náušnice z nerezové oceli Luciána náramek z nerezové oceli Augusta
náušnice z nerezové oceli Aktuální nabídku šperků naleznete v eshopu. náhrdelník z nerezové oceli

Chcete být informováni o nových špercích?

Není problém. Stačí vyplnit Vaše jméno a emailovou adresu do našeho kontaktního formuláře a odeslat. Svůj zájem můžete kdykoliv odvolat.