» Chainmaille neboli kroužkování
Chainmaille aneb hrátky s kroužky

 

Vyzkoušejte si, co všechno se dá vytvořit z obyčejných kroužků.

Chainmaille neboli kroužkování je starodávná technika výroby zbroje - ochranného odění bojovníků. Většině našinců se asi nejspíš vybaví středověká kroužková nebo drátěná košile. V dnešní době se touto technikou nezabývají jen nadšenci historie, ale chainmaille si našla své místo i mezi výrobci šperků a bižuterie.

Zájemcům o chainmaille jsou k dispozici webové stránky zaměřené na toto téma, jednou z nejpopulárnějších je pravděpodobně M.A.I.L. Tyto stránky jsou v angličtině. Naleznete zde více než 1 500 různých kroužkových vazeb; většinou se jedná o modifikace vazeb již zavedených.

Kroužky použité v návodech jsou z nerezové oceli třídy 304 a byly vyrobeny v Kanadě. Nejdůležitější na nich ale je skutečnost, že jsou řezané pilovým kotoučem. Jejich řezné plochy jsou tedy rovné a krásně k sobě při uzavření kroužku přiléhají. A to naoplátku znamená téměř neviditelný řez na kroužku. Kroužky mi přišly teprve nedávno a dřív, než je umístím do eshopu, chci je nejprve sama vyzkoušet. (Přece nebudu nabízet zajíce v pytli!) Pokud máte o tyto kroužky zájem nebo chcete být informováni o zahájení jejich prodeje, tak mě prosím kontaktujte; kontaktní informace viz níže.

Pro každý uvedený postup platí, že je to pouze jeden z možných způsobů, jak danou kroužkovou vazbu vytvořit. Po bližším seznámení s konkrétní vazbou si každý jistě najde postup pro něj nejvíce vyhovující.
Keltský filigrán

chainmaille, kroužkování, šperky
Borealis kytička

návody, chainmaille, kroužkování

Borealis náramek

chainmaille, návody, kroužkování

Oko, tečka, vykřičník

kroužkované náušnice, chainmaille